| Keyboard Type i | Gaming (2 others) |
| Keyboard Layout Size i | Compact (60%) (27 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | USB, Bluetooth, 2.4GHz wireless (10 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Tray mount (14 others) |
| Battery Life i | 200 hours (1 other) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumMonsGeek FUN60 Ultra |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | Black, WhiteMonsGeek FUN60 Ultra |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Backlight Facing Direction i | South-facing (60 others) |
| Switch Type i | Hall effectMonsGeek FUN60 Ultra |
| Switch Feel i | LinearMonsGeek FUN60 Ultra |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | Akko Glare Magnetic Switch |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 3.4 mm (8 others) |
| Actuation Force i | 40 g (29 others) |
| Total Travel Distance i | 3.4 mm (6 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)MonsGeek FUN60 Ultra |
| Keycap Type i | PBT, Shine-throughMonsGeek FUN60 Ultra |
| Keycap Profile i | OEMMonsGeek FUN60 Ultra |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyMonsGeek FUN60 Ultra |
| Has a rotary dial i | ✖ |