| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Tenkeyless (80%) (58 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Aluminum, PlasticNuPhy WH80 |
| Plate Material i | Aluminum (98 others) |
| Case Colors i | GrayNuPhy WH80 |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Backlight Facing Direction i | North-facing (55 others) |
| Switch Type i | Hall effectNuPhy WH80 |
| Switch Feel i | LinearNuPhy WH80 |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | NuPhy Magnetic Switch |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 4 mm (31 others) |
| Actuation Force i | 40 g (29 others) |
| Total Travel Distance i | 3.3 mm (2 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)NuPhy WH80 |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotNuPhy WH80 |
| Keycap Profile i | OEMNuPhy WH80 |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Via Fn keyNuPhy WH80 |
| Has a rotary dial i | ✔ (98 others) |