| Keyboard Type i | Gaming, Mechanical (165 others) |
| Keyboard Layout Size i | Full (96%) (14 others) |
| Profile i | Standard (183 others) |
| Connectivity i | Wireless & wired (136 others) |
| Connection type i | Bluetooth, 2.4GHz wireless, USB (68 others) |
| Polling rate i | 8000 Hz (65 others) |
| Mount Type i | Gasket mount (84 others) |
| Designed for mac i | ✖ |
| Has rgb lighting i | ✔ (214 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (209 others) |
| Case Material i | Plastic, AluminumAsus ROG Azoth 96 HE |
| Case Colors i | Black, WhiteAsus ROG Azoth 96 HE |
| Has adjustable feet i | ✔ (228 others) |
| Includes a wrist rest i | ✔ (58 others) |
| Switch Type i | Hall effectAsus ROG Azoth 96 HE |
| Switch Feel i | LinearAsus ROG Azoth 96 HE |
| Hot swappable switches i | ✔ (163 others) |
| Switch Name i | ROG HFX V2 Magnetic Switch (1 other) |
| Actuation Distance (min) i | 0.1 mm (57 others) |
| Actuation Distance (max) i | 3.5 mm (10 others) |
| Actuation Force i | 49 g |
| Total Travel Distance i | 3.5 mm (31 others) |
| Keyboard Layout i | ANSI (United States)Asus ROG Azoth 96 HE |
| Keycap Type i | PBT, Double-shotAsus ROG Azoth 96 HE |
| Keycap Profile i | CherryAsus ROG Azoth 96 HE |
| Uses a standard key layout i | ✔ (228 others) |
| Media Keys i | Dedicated media keysAsus ROG Azoth 96 HE |
| Has a rotary dial i | ✖ |