Sony MDR-M1 offers a balanced combination of features.
Against the WH-1000XM6, is 38g lighter. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-M1 is 34g lighter. The WH-ULT900N is 39g lighter, and the WH-1000XM3 is 39g lighter.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 216 g (2 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has an open back design i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 5 Hz (58 others) |
| Highest frequency i | 80000 Hz (3 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 50 Ohms (5 others) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Sound pressure level i | 102 dB/mW (24 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has bluetooth le audio i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has auracast i | ✖ |