Sony MDR-1RNC features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
Against the WH-1000XM6, weighs 76g more at 330g. Compared to the WH-1000XM5, the MDR-1RNC weighs 80g more at 330g. The WH-ULT900N weighs 75g more at 330g, and the WH-1000XM3 weighs 75g more at 330g.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 330 g (10 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 5 Hz (58 others) |
| Highest frequency i | 24000 Hz (13 others) |
| Driver Unit Size i | 50 mm (40 others) |
| Impedance i | 52 Ohms |
| Sound pressure level i | 103 dB/mW (27 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |