Philips Fidelio L2 offers a balanced combination of features.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 260 g (15 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✔ (370 others) |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has an open back design i | ✔ (5 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 12 Hz (8 others) |
| Highest frequency i | 25000 Hz (8 others) |
| Driver Unit Size i | 40 mm (343 others) |
| Impedance i | 16 Ohms (48 others) |
| Sound pressure level i | 105 dB/mW (33 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has usb type c i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Supports bluetooth pairing using nfc i | ✖ |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |