| Is weather sealed (splashproof) i | ✖ |
| Volume i | 8164.8 cm³ |
| Weight i | 165 g |
| Release date i | 8 years ago10/01/2017 |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (51 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (91 others) |
| Height i | 112 mm |
| Thickness i | 270 mm (2 others) |
| Width i | 270 mm (2 others) |
| Maximum Flight Time i | 12 min (2 others) |
| Maximum Flight Distance i | 0.08 km (3 others) |
| Obstacle Detection i | ✖ |
| Intelligent Flight Modes i | ✔ (91 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Shoots raw i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 25 fps (9 others) |
| Field of view i | 120° (12 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Has a serial shot mode i | ✖ |
| Has a cmos sensor i | ✖ |
| Battery Power i | 1000 mAh (5 others) |
| Charge time i | 2 hours (6 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |