| Volume i | 3240 cm³ |
| Weight i | 185 g |
| Release date i | 7 years ago04/28/2018 (2 others) |
| Height i | 120 mm (2 others) |
| Thickness i | 150 mm (1 other) |
| Width i | 180 mm (4 others) |
| Maximum Flight Time i | 10 min (6 others) |
| Obstacle Detection i | ✔ (47 others) |
| Intelligent Flight Modes i | ✔ (91 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Shoots raw i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (9 others) |
| Field of view i | 120° (12 others) |
| Battery Power i | 1000 mAh (5 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |