| Is weather sealed (splashproof) i | ✖ |
| Volume i | 6961.92 cm³ |
| Weight i | 460 g |
| Release date i | 6 years ago07/19/2019 |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (51 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (91 others) |
| Height i | 56 mm (5 others) |
| Thickness i | 370 mm |
| Width i | 336 mm |
| Maximum Flight Time i | 26 min (2 others) |
| Maximum Flight Distance i | 1 km (3 others) |
| Obstacle Detection i | ✖ |
| Intelligent Flight Modes i | ✔ (91 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Shoots raw i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 25 fps |
| Field of view i | 110° (10 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Has a serial shot mode i | ✖ |
| Has a cmos sensor i | ✖ |
| Battery Power i | 2800 mAh (5 others) |
| Charge time i | 7 hours (2 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |