| Volume i | 4503.28 cm³ |
| Weight i | 560 g |
| Height i | 69 mm |
| Thickness i | 229 mm |
| Width i | 285 mm |
| Maximum Flight Time i | 25 min (4 others) |
| Maximum Flight Speed i | 18 m/s (12 others) |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (9 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Has a cmos sensor i | ✔ (75 others) |
| Battery Power i | 2950 mAh (1 other) |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |