| Volume i | 4356.07 cm³ |
| Weight i | 240 g |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (51 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (91 others) |
| Height i | 54 mm (1 other) |
| Thickness i | 268 mm |
| Width i | 301 mm |
| Maximum Flight Time i | 25 min (4 others) |
| Maximum Flight Distance i | 0.6 km (3 others) |
| Obstacle Detection i | ✖ |
| Intelligent Flight Modes i | ✖ |
| Return to home (rth) i | ✖ |
| Shoots raw i | ✖ |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Has a serial shot mode i | ✔ (39 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |