| Volume i | 3234 cm³ |
| Weight i | 249 g (15 others) |
| Lowest potential operating temperature i | 0 °C (51 others) |
| Maximum operating temperature i | 40 °C (91 others) |
| Height i | 55 mm (5 others) |
| Thickness i | 210 mm (1 other) |
| Width i | 280 mm (1 other) |
| Maximum Flight Time i | 23 min (2 others) |
| Obstacle Detection i | ✖ |
| Return to home (rth) i | ✔ (99 others) |
| Shoots raw i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (39 others) |
| Field of view i | 118° (1 other) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Has a serial shot mode i | ✖ |
| Has a cmos sensor i | ✖ |
| Battery Power i | 2000 mAh |
| Has a removable battery i | ✔ (112 others) |