| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1600 rpm (2 others) |
| Max pump rpm i | 0 rpm |
| Max Airflow i | 84.5 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 164.8 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 153 mm (1 other) |
| Heatsink/water Block Depth i | 155 mm |
| Cpu socket i | LGA 1851, LGA 1700, LGA 1200, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1155, AM4, AM5Corsair A115 Twin Tower |
| Audible Noise (min) i | 5 dB |
| Audible Noise (max) i | 33.9 dB |
| Weight i | 2.2 kg |
| Release date i | 2 years ago01/16/2024 |
| Warranty period i | 5 years (9 others) |