| Cooling Type i | Air (48 others) |
| Max fan rpm i | 1800 rpm (10 others) |
| Max Airflow i | 48 CFM |
| Number Of Fans i | 2 (44 others) |
| Heatsink/water Block Height i | 159 mm |
| Heatsink/water Block Width i | 126 mm |
| Heatsink/water Block Depth i | 104 mm |
| Cpu socket i | LGA 1700, LGA 1851, AM5, AM4Arctic Freezer 36 |
| Audible Noise (min) i | 0 dB (3 others) |
| Audible Noise (max) i | 10.64 dB |
| Weight i | 890 g (1 other) |
| Release date i | 1 year ago03/01/2024 |
| Warranty period i | 6 years (24 others) |