Sony SLT-A33 features Bionz processor, 3" display, 1080 mAh battery, 14.2 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 207g lighter. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 1,080mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh, and is 166g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the SLT-A33 has 1,080mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh, while is 166g lighter. The Alpha a7 III has 1,080mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 1,080mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony SLT-A33 |
| Screen resolution i | 921k dots (70 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 492 g (2 others) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Lens mount i | Sony ASony SLT-A33 |
| Focus points i | 15 (18 others) |
| Megapixels (main camera) i | 14.2 MP (9 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✔ (210 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 7 fps (40 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (129 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 270 shots (3 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1080 mAh (9 others) |
| Pixel Density i | 471 ppi (56 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |
| Has 3d photo/video recording capabilities i | ✔ (41 others) |