Sony Alpha NEX-3 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, 950 mAh battery, 14.2 MP main camera.
8 GM II's 2,280mAh, while is 402g lighter. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, has 950mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS's 2,280mAh, and is 361g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the Alpha NEX-3 has 950mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8's 2,280mAh, while is 361g lighter. The Alpha a7 III has 950mAh battery compared to Alpha a7 III's 2,280mAh, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS has 950mAh battery compared to Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS's 2,280mAh.
| Screen resolution i | 920k dots (33 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 297 g |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Lens mount i | Sony ESony Alpha NEX-3 |
| Focus points i | 25 (18 others) |
| Megapixels (main camera) i | 14.2 MP (9 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 7 fps (40 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (12 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Battery life (cipa) i | 330 shots (19 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 950 mAh (1 other) |
| Pixel Density i | 471 ppi (56 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |