Samsung WB850F features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, 1030 mAh battery, 16.2 MP main camera.
Against the Camera 2, has 1,030mAh battery compared to Camera 2's 2,000mAh, and has a more compact 3" screen, and is 57g lighter. Compared to the NX20, the WB850F is 114g lighter. The NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom is 114g lighter.
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 226.5 g |
| Sensor size i | 1/2.3" (112 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16.2 MP (10 others) |
| Maximum expanded iso i | 3200 ISO (48 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 10 fps (100 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 200 shots (8 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1030 mAh (9 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |
| Has 3d photo/video recording capabilities i | ✔ (41 others) |