Samsung NX5 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, 1300 mAh battery, 14.6 MP main camera.
Against the Camera 2, has 1,300mAh battery compared to Camera 2's 2,000mAh, and has a more compact 3" screen, and weighs 62g more at 345g. Compared to the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, the NX5 weighs 128g more at 345g.
| Viewfinder i | Optical viewfinder (OVF)Samsung NX5 |
| Screen resolution i | 230k dots (24 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 345 g |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Focus points i | 15 (18 others) |
| Megapixels (main camera) i | 14.6 MP (1 other) |
| Maximum expanded iso i | 3200 ISO (48 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 3 fps (30 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (12 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 400 shots (21 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1300 mAh (6 others) |
| Pixel Density i | 236 ppi (1 other) |
| Usb version i | 2 (386 others) |