Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2022) features Qualcomm Snapdragon 720G processor, 4GB RAM with 64GB storage, 10.4" display, 7040 mAh battery, 8 MP main camera.
4" screen, while is 31g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 4GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 7,040mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.4" screen, and is 261g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S6 Lite (2022) has 4GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 64GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 4GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 4GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 467 g (2 others) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 244.5 mm (4 others) |
| Height i | 154.3 mm (2 others) |
| Volume i | 264.08 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 720G |
| Gpu name i | Adreno 618 (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 2.3 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 720G) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 8 nm (Qualcomm Snapdragon 720G) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago05/23/2022 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1708 (Qualcomm Snapdragon 720G) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 563 (Qualcomm Snapdragon 720G) |