Samsung Galaxy Tab A 8.4" (2020) features Samsung Exynos 7904 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 8.4" display, 5000 mAh battery, 8 MP main camera.
4" (2020) has 3GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has 5,000mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8.4" screen, while is 189g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 3GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 5,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8.4" screen, and is 419g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab A 8.4" (2020) has 3GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 3GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 309 g (1 other) |
| Thickness i | 7.1 mm (5 others) |
| Width i | 201.9 mm |
| Height i | 125.2 mm (1 other) |
| Volume i | 179.47 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.4" (9 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 270 ppi (2 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 7904 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G71 MP2 (2 others) |
| CPU Speed i | 6 x 1.6 GHz & 2 x 1.8 GHz (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 937 (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 286 (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Samsung Exynos 7904) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (15 others) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago04/27/2020 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |