Samsung Galaxy Tab 8.9 LTE I957 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 32GB storage, 8.9" display, 6100 mAh battery, 3.15 MP main camera.
9 LTE I957 has 1GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has 6,100mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8.9" screen, while is 43g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 1GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 6,100mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8.9" screen, and is 273g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab 8.9 LTE I957 has 1GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 1GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 1GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 455 g (3 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (11 others) |
| Width i | 230.9 mm (1 other) |
| Height i | 157.8 mm (1 other) |
| Volume i | 313.35 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 8.9" (5 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 170 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 40 nm I957 |
| Megapixels (main camera) i | 3.15 MP (10 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6100 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago11/01/2011 I957 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |