Nokia T20 features Unisoc T610 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 10.4" display, 8200 mAh battery, 8 MP main camera.
4" display versus 10.1", while is 150g lighter. Against the N1, includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), and packs a larger 8,200mAh battery (+2,900mAh), and features a larger 10.4" display versus 7.9", and weighs 147g more at 465g.
| Weight i | 465 g (10 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (14 others) |
| Width i | 247.6 mm (12 others) |
| Height i | 157.5 mm |
| Volume i | 304.18 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T610 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz & 6 x 1.8 GHz (Unisoc T610) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T610) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 8200 mAh (7 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago10/06/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1330 (Unisoc T610) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 351 (Unisoc T610) (1 other) |