Motorola Moto Tab G62 features Qualcomm Snapdragon 680 4G processor, 4GB RAM with 64GB storage, 10.6" display, 7700 mAh battery, 8 MP main camera.
6" screen, while is 155g lighter. Against the Moto Pad 60 Neo, has 4GB RAM compared to Moto Pad 60 Neo's 8GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+660mAh), and has a more compact 10.6" screen, and is 15g lighter. Compared to the XOOM MZ601 32GB, the Moto Tab G62 includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), while packs a larger 7,700mAh battery (+700mAh). The XOOM MZ604 32GB includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), and the XOOM 2 3G MZ616 32GB includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB).
| Weight i | 465 g (10 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 251.2 mm (14 others) |
| Height i | 158.8 mm (1 other) |
| Volume i | 299.18 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.6" (3 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (11 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 680 4G (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1466 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 416 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago08/17/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1550 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 385 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |