Xiaomi Redmi Note 13 features MediaTek Dimensity 6080 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 108 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 46g lighter, while sports a 108MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and is 19g lighter, and sports a 108MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the Redmi Note 13 has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The 17 has 12GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 23% dimmer display at 1,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Redmi Note 13 has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to 10's 2,000 nits, while features a larger 6.67" display versus 6.3", while is 31g lighter, while sports a 108MP main camera versus 48MP. Against the S25 Ultra from Samsung, the Redmi Note 13 has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the S25, the Redmi Note 13 has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, and offers 256GB storage compared to 512GB. When matched against the S23 Ultra from Samsung, it has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while the S24 Ultra comparison shows it has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 173.5 g |
| Thickness i | 7.6 mm (48 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 161.1 mm (12 others) |
| Volume i | 91.83 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP54 (81 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 6080 |
| Gpu name i | Mali G57 MC2 (4 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.1 GHz (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1526 (5 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 475 |
| 3dmark wild life benchmark i | 1330 |
| Megapixels (main camera) i | 108 MP & 8 MP & 2 MP (14 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/2.4 (30 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 33W (90 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago09/22/2023 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (181 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |