Xiaomi Mi 5c features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 6GB RAM with 128GB storage, 5.15" display, 2860 mAh battery, 12 MP main camera.
15" screen, while is 74g lighter. Against the 15, scores 97% lower in performance benchmarks, and has 6GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 2,860mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5.15" screen, and is 47g lighter. Compared to the 17 Pro, the Mi 5c scores 98% lower in performance benchmarks, while has 6GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 98% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 94% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Mi 5c scores 74% lower in performance benchmarks, while has a more compact 5.15" screen. Against the 6 from Apple, the Mi 5c includes 5GB more RAM (6GB vs 1GB).
| Weight i | 145 g (11 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 70.3 mm (1 other) |
| Height i | 145.6 mm (2 others) |
| Volume i | 84.96 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.15" (3 others) |
| Pixel Density i | 428 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 6GB (135 others) |
| Antutu benchmark score i | 91690 |
| CPU Speed i | 8 x 2.2 GHz (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (38 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 4MP (12 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2860 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago01/10/2016 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |