Xiaomi 12T features MediaTek Dimensity 8100 Max processor, 8GB RAM with 256GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 108 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 17g lighter, while sports a 108MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 84% dimmer display at 500 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 70% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and sports a 108MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the 12T scores 78% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 79% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 62% dimmer display at 500 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the 12T has 50% dimmer display at 500 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, while scores 57% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,418mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.3", while sports a 108MP main camera versus 48MP. Against the 10 from Google, the 12T has 75% dimmer display at 500 nits compared to 10's 2,000 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 202 g (11 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 75.9 mm (18 others) |
| Height i | 163.1 mm (15 others) |
| Volume i | 106.46 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP53 (38 others) |
| French repairability index i | 8.1 (21 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 815020 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8100 Max (2 others) |
| Gpu name i | Mali G610 MP6 (11 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 8100 Max) (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 5860 |
| Megapixels (main camera) i | 108 MP & 8 MP & 2 MP (14 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/2.4 (30 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 3 years ago10/04/2022 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |