Vivo S30 features Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 6500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the X200 Pro, has 71% dimmer display at 1,300 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and is 36g lighter. Compared to the X300 Pro, the S30 offers 512GB storage compared to 1024GB, while is 34g lighter. The iQOO 12 Pro has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to iQOO 12 Pro's's 1,600 nits, and the X100 Ultra offers 512GB storage compared to 1024GB.
When compared to competing devices, the S30 features a larger 6.67" display versus 6.3". Against the Find X6 Pro from Oppo, the S30 packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh). Versus the Poco F7 Ultra, the S30 has 28% dimmer display at 1,300 nits compared to Poco F7 Ultra's's 1,800 nits, and packs a larger 6,500mAh battery (+1,200mAh). When matched against the 17 Pro Max from Xiaomi, it offers 512GB storage compared to 1024GB, while the Magic 7 Pro comparison shows it has 19% dimmer display at 1,300 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (17 others) |
| Width i | 74.4 mm (19 others) |
| Height i | 160.2 mm (3 others) |
| Volume i | 89.39 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP67 (36 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1260 x 2800 px (26 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1300 nits (24 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 4 x 2.4 GHz & 3 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.7 & f/2.2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 8 months ago05/29/2025 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (23 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |