Samsung Galaxy Z Flip4 features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 3700 mAh battery, 12 MP & 12 MP main camera.
7" screen. Against the S25, has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 68% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to S25's 12GB, and features a larger 6.7" display versus 6.2", and weighs 25g more at 187g. Compared to the S23 Ultra, the Z Flip4 has 31% dimmer display at 1,200 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while scores 32% lower in performance benchmarks. The S24 Ultra has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the Z Flip4 scores 74% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17's 16GB, while has 3,700mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.7" display versus 6.3". Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Z Flip4 has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 16 Pro, the Z Flip4 scores 49% lower in performance benchmarks, and offers 512GB storage compared to 1024GB. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it scores 21% lower in performance benchmarks, while the 13 comparison shows it scores 36% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 187 g (23 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (12 others) |
| Width i | 71.9 mm (16 others) |
| Height i | 165.2 mm (1 other) |
| Volume i | 81.96 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IPX8 (22 others) |
| French repairability index i | 8.1 (21 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 426 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1080 x 2640 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 986389 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3819 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1469 |
| 3dmark wild life benchmark i | 8662 |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 12 MP (27 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10MP (38 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 3700 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago08/10/2022 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |