Samsung Galaxy S24 features Samsung Exynos 2400 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 6.2" display, 4000 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
2" screen. Against the S25, has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 46% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to S25's 12GB. Compared to the S23 Ultra, the S24 has 31% dimmer display at 1,200 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while delivers 13% better performance in benchmarks (1,639,690 vs 1,452,391). The S24 Ultra has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the S24 scores 58% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17's 16GB, while has 4,000mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while is 24g lighter. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the S24 has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 16 Pro, the S24 scores 14% lower in performance benchmarks, and offers 512GB storage compared to 1024GB. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it delivers 31% better performance in benchmarks (1,639,690 vs 1,255,000), while the 13 comparison shows it delivers 7% better performance in benchmarks (1,639,690 vs 1,532,113).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 167 g (15 others) |
| Thickness i | 7.6 mm (48 others) |
| Width i | 70.6 mm (11 others) |
| Height i | 147 mm (4 others) |
| Volume i | 78.87 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.2" (24 others) |
| Pixel Density i | 416 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 1639690 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 2400 (3 others) |
| Gpu name i | Xclipse 940 (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.9 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz & 1 x 3.2 GHz (Samsung Exynos 2400) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 6920 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2193 |
| 3dmark wild life benchmark i | 13154 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 10 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago01/17/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (32 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |