Samsung Galaxy Note 5 features ARM Cortex-A57 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 5.7" display, 3000 mAh battery, 16 MP main camera.
7" screen, while is 47g lighter. Against the S25, has 4GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 3,000mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 5.7" screen. Compared to the S23 Ultra, the Note 5 has 4GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 4GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 4GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the Note 5 includes 3GB more RAM (4GB vs 1GB), while packs a larger 3,000mAh battery (+1,190mAh), while features a larger 5.7" display versus 4.7", while weighs 42g more at 171g. Against the 4a from Google, the Note 5 has 4GB RAM compared to 4a's 6GB.
| Weight i | 171 g (5 others) |
| Thickness i | 7.6 mm (48 others) |
| Width i | 76.1 mm (22 others) |
| Height i | 153.2 mm (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.7" (37 others) |
| Pixel Density i | 518 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 4GB (174 others) |
| Chipset (soc) name i | ARM Cortex-A57 (6 others) |
| Gpu name i | Mali T760 (5 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.1 GHz (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 15W (56 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 10 years ago08/13/2015 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |