Realme X50 5G features Qualcomm Snapdragon 765GRealme X50 5G processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.57" display, 4200 mAh battery, 64 MP & 12 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
57" screen, while is 16g lighter. Against the Neo8, has 12GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,200mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and has a more compact 6.57" screen, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the Note 70, the X50 5G includes 6GB more RAM (12GB vs 6GB), while provides 256GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 86% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 82% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the X50 5G scores 83% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,200mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.57" screen, while is 16g lighter. Against the S25 from Samsung, the X50 5G scores 88% lower in performance benchmarks. Versus the S23 Ultra, the X50 5G scores 74% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it scores 79% lower in performance benchmarks, while the Poco F8 Pro comparison shows it scores 88% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 202 g (11 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 75.8 mm (28 others) |
| Height i | 163.8 mm (20 others) |
| Volume i | 110.5 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.57" (4 others) |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 373690 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 765GRealme X50 5G |
| Gpu name i | Adreno 620Realme X50 5G |
| CPU Speed i | 1 x 2.4 GHz & 1 x 2.2 GHz & 6 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 765G) (7 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 1666 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 12 MP & 8 MP & 2 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.3 & f/2.4 & f/2.4 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP & 8MP (7 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4200 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 6 years ago01/20/2020Realme X50 5G |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (260 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |