Motorola Razr 40 features Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 6.9" display, 4200 mAh battery, 64 MP & 13 MP main camera.
9" display versus 5.4", while weighs 20g more at 189g, while sports a 64MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,200mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the Razr 60 Ultra, the Razr 40 has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Moto Z4 includes 8GB more RAM (12GB vs 4GB), and the Moto G84 5G has 4,200mAh battery compared to Moto G84 5G's 5,000mAh.
When compared to competing devices, the Razr 40 offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,200mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while is 29g lighter. Against the S25 from Samsung, the Razr 40 offers 256GB storage compared to 512GB. Versus the S23 Ultra, the Razr 40 offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 4,200mAh battery compared to S23 Ultra's 5,000mAh. When matched against the S24 Ultra from Samsung, it offers 256GB storage compared to 1024GB, while the Poco F8 Pro comparison shows it offers 256GB storage compared to 512GB.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 188.6 g |
| Thickness i | 7.4 mm (17 others) |
| Width i | 74 mm (24 others) |
| Height i | 170.8 mm (1 other) |
| Volume i | 93.53 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP52 (21 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.9" (23 others) |
| Pixel Density i | 413 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1080 x 2640 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 644 (5 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.4 GHz & 3 x 2.36 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 13 MP (4 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.5 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4200 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Wireless charging speed i | 5W (23 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago06/01/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |