| Gpu name i | Mali T760 |
| GPU Clock Speed i | 700 MHz (10 others) |
| Directx version i | DirectX 11 (50 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (16 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.1 GHz & 4 x 1.5 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| L2 Cache i | 2 MB (ARM Cortex-A57) (1 other) |
| L1 Cache i | 48 KB (ARM Cortex-A57) (1 other) |
| Ram speed i | 1552 MHz |