| GPU Clock Speed i | 533 MHz (ARM Mali T628 MP4) (1 other) |
| Directx version i | DirectX 11 (ARM Mali T628 MP4) (1 other) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz & 4 x 1.5 GHz (1 other) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 1600 MHz (23 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 12.8 GB/s (13 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Floating-Point Performance i | 0.1 TFLOPS (ARM Mali T628 MP4) (1 other) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |