| Directx version i | DirectX 11 (ARM Mali T624) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz & 4 x 1.3 GHz |
| Cpu threads i | 6 threads (15 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 1600 MHz (23 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 12.8 GB/s (13 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |