| Release date i | 6 years ago03/13/2019 |
| GPU Clock Speed i | 650 MHz (Qualcomm Adreno 506) (1 other) |
| Directx version i | DirectX 12 (Qualcomm Adreno 506) |
| Semiconductor size i | 14 nm (16 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.8 GHz (2 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✖ |
| Ram speed i | 933 MHz (27 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 6.4 GB/s (10 others) |
| Memory channels i | 1 (20 others) |
| Gpu memory speed i | 650 MHz (Qualcomm Adreno 506) (1 other) |
| Floating-Point Performance i | 0.12 TFLOPS (Qualcomm Adreno 506) (1 other) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |