| GPU Clock Speed i | 650 MHz (ARM Cortex-A53) (30 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.2 GHz (1 other) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 933 MHz (27 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Emmc version i | 5 (14 others) |