| Release date i | 9 years ago02/22/2016 (1 other) |
| GPU Clock Speed i | 800 MHz (9 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (6 others) |
| Uses big.little technology i | ✖ |
| Ram speed i | 933 MHz (27 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Emmc version i | 5.1 (113 others) |