| GPU Clock Speed i | 624 MHz (1 other) |
| Directx version i | DirectX 11 (50 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.95 GHz & 4 x 1.44 GHz |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses big.little technology i | ✔ |
| Ram speed i | 933 MHz (27 others) |
| Maximum memory amount i | 8GB (64 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |