| Release date i | 11 years ago07/15/2014 |
| GPU Clock Speed i | 700 MHz (10 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (6 others) |
| Cpu threads i | 8 threads (244 others) |
| Uses hmp i | ✔ (152 others) |
| Ram speed i | 933 MHz (27 others) |
| Ddr memory version i | 3 (37 others) |
| Maximum memory amount i | 4GB (30 others) |
| Maximum memory bandwidth i | 13.91 GB/s (6 others) |
| Memory channels i | 2 (139 others) |
| Emmc version i | 5 (14 others) |
| Supports ecc memory i | ✖ |