| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Maximum cutting height i | 80 mm (9 others) |
| Cutting width i | 46 cm (9 others) |
| Cutting height ratio i | 4 (12 others) |
| Minimum cutting height i | 20 mm (24 others) |