| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Fuel tank capacity i | 57 l |
| Is A Rotary Mower i | ✔ (69 others) |
| Maximum cutting height i | 127 mm (1 other) |
| Has Blade Brake i | ✔ (19 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 155 cm (1 other) |
| Cutting height ratio i | 3.9 |
| Minimum cutting height i | 32 mm (1 other) |
| Self propelled speed (max) i | 16 km/h (1 other) |
| Horsepower i | 36 hp |
| Number of cylinders i | 2 (23 others) |
| Is gas powered i | ✔ (70 others) |
| Has A Steel Deck i | ✔ (68 others) |