| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Fuel tank capacity i | 6.4 l |
| Is A Rotary Mower i | ✔ (69 others) |
| Maximum cutting height i | 102 mm (28 others) |
| Cutting width i | 97 cm (1 other) |
| Cutting height ratio i | 4 (12 others) |
| Turn radius i | 52 cm |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |
| Engine Size i | 0.45 l (1 other) |
| Self propelled speed (max) i | 8.6 km/h |
| Horsepower i | 16 hp |
| Is gas powered i | ✔ (70 others) |
| Has A Steel Deck i | ✔ (68 others) |
| Audible noise i | 88 dB |