| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 60 mm (6 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 33 cm (6 others) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 20 mm (24 others) |