| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Charge time i | 2.5 hours (1 other) |
| Has Side Discharge i | ✔ (43 others) |
| Maximum cutting height i | 99 mm (1 other) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 43 cm (6 others) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 38 mm (29 others) |
| Voltage i | 40V (12 others) |
| Runtime i | 45 min (6 others) |