| Fuel type i | Gasoline (petrol) (14 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Fuel tank capacity i | 0.5 l |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Maximum cutting height i | 92 mm (5 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 41 cm (2 others) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Minimum cutting height i | 28 mm (4 others) |