| Fuel type i | Gasoline (petrol) (14 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✔ (97 others) |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Has Side Discharge i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 80 mm (9 others) |
| Cutting width i | 39 cm (1 other) |
| Cutting height ratio i | 3 (63 others) |
| Minimum cutting height i | 22 mm (1 other) |
| Self propelled speed (max) i | 3.4 km/h |