| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✔ (158 others) |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Has Side Discharge i | ✔ (43 others) |
| Maximum cutting height i | 65 mm (5 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 33 cm (6 others) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 25 mm (60 others) |
| Voltage i | 20V (2 others) |
| Runtime i | 25 min |