| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Maximum cutting height i | 76 mm (3 others) |
| Cutting width i | 35 cm (4 others) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 35 mm (2 others) |