| Fuel type i | Electric (battery) (68 others) |
| Is Cordless i | ✖ |
| Is self propelled i | ✖ |
| Has a carry handle i | ✔ (93 others) |
| Is A Hover Mower i | ✖ |
| Has Side Discharge i | ✔ (43 others) |
| Maximum cutting height i | 101 mm (12 others) |
| Has Mulching Feature i | ✔ (124 others) |
| Cutting width i | 45 cm (1 other) |
| Cutting height ratio i | 2 (20 others) |
| Has A Rear Roller i | ✖ |
| Minimum cutting height i | 38 mm (29 others) |